محمد مهدی زمان وزیری روانشناس و کوچ تربیتی

محمد مهدی زمان وزیری

روانشناس و  کوچ تربیتی

پشتیبانی : 09105297885

به وب سایت محمد مهدی زمان وزیری خوش آمدید

فهرست مطالب

خلق و خو چیست؟

تعریف خلق و خو:

خلق و خو مجموعه ای از خصلتهای ذاتی است که کودک را با دنیا ارتباط میدهد. خلق و خو نقشی اساسی و بنیادی در تکامل شخصیت منحصر به فرد کودک دارد. این خصلتها همچنین چگونگی تعامل کودک با دنیای اطرافش را تعیین میکند.

خلق و خو صفاتی ً خوب یا بد نیستند. با توجه به چگونگی بازخورد آنها از پاینده هستند که هیچوقت صرفا محیط کودک آنها را به صورت خوب یا بد طبقه بندی میکند. وقتی والدین خلق و خوی کودکانشان را بشناسند، میتوانند از سرزنشهای بی مورد به خاطر رفتارهای طبیعی کودک خود پرهیز کنند.

با توجه به این آگاهی، والدین میتوانند کودک را برای رویارویی با فرصتها و موقعیتهای گوناگون آماده سازند و از مواجهه با وضعیتی خارج از توانایی کودک جلوگیری کنند. محیطی آموزشی برای فرزندانشان انتخاب کنند که بیشترین تناسب را با خصلتهای ذاتی او داشته باشد.

«شخصیت فرزندت را بساز»

اثرات خلق و خو: 

خلق و خو چگونگی رفتار است. که معمولا ً کمی بعد از تولد نمودار و در اعمال کودک منعکس میشود. به عبارت دیگر، چگونگی تعامل با دوستان، واکنش به تغییرات و پاسخگویی به محرک‌های محیط را در بر میگیرد.

توماس و چس این مورد را تفاوتهای فردی، در روشهای رفتاری میدانند که با فرد متولد میشود. خلق و خو از زمان تولد پویا و پایدار است. و جزء خصوصیاتی است، که باید آنها را پذیرفت و تحمل کرد. ویژگیهایی که هرگز نمیتوان صفت خوب یا بد به آنها داد.

از سال 1950 تعداد زیادی از دانشمندان مطالعه در زمینه در این زمینه دنبال کرده اند. تا نشان دهند که رشد و سلامتی فرزندان توسط خلق و خو تحت تأثیر قرار میگیرد. شو چن ین و شو فنگ چن ضمن تحقیقی نشان دادند که خلق و خوی کودک عامل مهمی است که بر مشکالت رفتاری و سازگاری مثبت آنها در سالهای اولیه کودک اثر شدیدی دارد.

خلق و خوی متفاوت بچه ها:

به طور کلی بچه ها چهار نوع خلق و خوی متفاوت دارند. درست به همین دلیل است که واکنش آن ها نسبت به بدرفتاری های شما با هم فرق دارد. اگر به با این مورد در کودک خود آشنا باشید، می توانید برای کم کردن مخالفت های آن ها از روش های مناسبی استفاده کنید.

اگر چه بچه ها معمولا خلق و خوی خاصی دارند، اما این بدان معنی نیست که انتظار داشته باشید، آن ها همیشه یک جور باشند و رفتارشان اصلا تغییر نکند. بعضی از بچه ها رفتارهایی کاملا متفاوت از بقیه دارند و عده ای، مخلوطی از چند نوع خلق و خو را دارند.

نمی توان گفت که چه نوع خلق و خویی از بقیه بهتر است. ما فقط می گوییم که خلق و خوی بچه ها با هم فرق دارد ولی هیچ یک بهتر از دیگری نیست. هر کودکی، انسانی منحصر به فرد است و خلق و خوی خاص خودش را دارد. بنابراین ما فقط چهار گروه عمده ی خلق و خوی بچه ها را بیان می کنیم و به تفاوت های فردی و ریز، توجهی نداریم.

  این چهار نوع کلی را نام ببریم:

خلق وخو در کودکان

 

  1. بچه های خیلی حساس
  2. بچه های فعال و پرانرژی
  3. بچه های تاثیرپذیر و مسئولیت پذیر
  4. بچه های آرام و درونگرا

مطالب مرتبط :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کوچ اکسپشنال

کوچ پروفشنال

سبد خرید
ورود

حساب کاربری ندارید؟

ورود به حساب کاربری

وب سایت استاد محمد مهدی زمان وزیری